Ayak Kemiği Ameliyatı

Ayak Kemiği Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü : Genel Anestezi

Ameliyat Süresi : 1 – 2 Saat

Hastanede Kalma Süresi  : 1 – 2 Gün

İşe Dönme Süresi : 2 – 3 Ay

Ayak Kemiği Ameliyatı Hakkında

Ayak kemik yapısı, uzun süreler boyunca ekstrem etkiler altında kalmadığı müddetçe vücudun yükünü deforme olmadan taşıyabilecek şekilde gelişmiştir. Ayak kemikleri belli bir eksen üzerinde fonksiyonlarını yerine getirerek bireyin ömür boyu sıkıntısız olarak yürüyebilmesini sağlarlar. Ancak kontrol edilebilir ve edilemez çeşitli etkiler yüzünden bu kusursuz süreç bozulur ve müdahale edilmesi gerek durumlar ortaya çıkabilir. Müdahale edilmesini gerektiren durumlar genelde bireyin ayakta durma kapasitesini ve yürüme kapasitesini ortadan kaldıran; yürüme ve ayakta durma kapasitesini ortadan kaldırmasa dahi bu faaliyetler yapıldığı taktirde ağrı ve acı gibi tepkileri ortaya çıkaran sorunlar olarak kendini gösterir.

Ayak kemiğinde her ne sebeple olursa olsun meydana gelebilecek deformitelerin, yaralanmaların ve ezilmelerin tedavi edilmesi ortopedi uzmanlarının sorumluluk alanına girmektedir. Vücut üzerinde üstlendiği fonksiyonların hayati olmasından dolayı, bu bölgede yapılacak her türlü cerrahi ve cerrahi olmayan müdahalenin ayak anatomisi konusunda uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Ayak kemiği ameliyatları oluşan problemin yürümeyi ve ayakta durmayı etkileyebilecek kapasiteye geldiği noktalarda soruna çözüm olarak ortaya sunulmakta ve uygulanmaktadır. Yürümeyi ve ayakta durmayı güçleştiren problemlerin başında ise halluks valgus gibi deformiteler gelmektedir.

Ayak Kemiği Ameliyatı

Halk arasında ayak kemiği çıkıntısı olarak bilinen problemin tamamıyla ortadan kaldırılmasını amaçlayarak uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Bu yöntem ile cerrahi olmayan yöntemlerin ortadan kaldıramadığı halluks valgus tamamen çözüme kavuşturulur ve hastanın olağan yaşamına sorunsuz bir şekilde dönmesi sağlanır.

Halluks valgus yani ayak kemiği çıkıntısı temel olarak iki sebepten dolayı ortaya çıkar. Bunlardan birincisi genetiktir. Genetik sebeplere insanların müdahale etme gibi bir şansı olmadığından, eğer sebep genetik ise yapılması gereken şey erken teşhis ve tedavidir. İkinci sebep ise bireylerin kontrolünde olan bir durumdur. Ayağın, olağan fonksiyonlarını yerine getirirken bazı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların başında da ergonomisine uygun bir ayakkabı gelmektedir. Ayak kemikleri belirli bir eksen etrafında gelişir ve bu eksenden yaşanan kaymalarda ağrı ve acı gibi tepkiler ortaya koyar. Ayağın uç bölgesini iki yandan aşırı derecede sıkan ve uzun süre kullanılan ayakkabılar bu ergonomik bozukluğun başlıca sebebidir. Genetik yatkınlık olmasa dahi uygun olmayan ayakkabı kullanımından dolayı oluşan halluks valgus, vücudun ana yükünü taşıyan iki kemiğin uygun olmayan pozisyona geçmesidir. Başparmağın birinci tarak kemiği iç tarafa döner ve başparmak kemiğini dışa doğru baskılar. Bu baskılama sonucunda iki kemik arasında üçgene benzer bir açı oluşur. Ayağın başparmak profilinden bakıldığında açının dış noktası bir çıkıntı oluşturur. Halluks valgus’un halk arasında ayak kemiği çıkıntısı adıyla biliniyor olmasının sebebi de bu çıkıntıdır. Profilden bakıldığında net şekilde görülen bu çıkıntı kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır.

Temel etken olarak söylenemese de yan etken olarak söylenebilecek bir diğer sebep de aşırı kilonun varlığıdır. İstatistiki verilere göre halluks valgus vakalarında ana sebep uygunsuz ayakkabı kullanımı iken bağlı sebep obezite olarak görünmekte; üçüncül sebep ise genetik yatkınlık olarak belirtilmektedir. Ayak kemiği çıkıntısı, ayak ile ilgili tüm ortopedik problemler içerisinde en sık görülenlerden bir tanesidir. Bu ortopedik sıkıntının kesin çözümü cerrahi olmakla birlikte, ağrının ortadan kaldırılması ve ilerleme hızının düşürülmesi için cerrahi olmayan yöntemler de ameliyat öncesinde uygulanabilmektedir.

Ayak Kemiği Ameliyatını Gerektiren Durumlar

Ayak kemiğini oluşturan sebepler genetik ve çevresel olarak ikiye ayrılır. Ayak kemiği ameliyatının her vakada uygulanması söz konusu değildir. Bu şikayetle başvuran hastalara öncelikle uygulanan yöntemler cerrahi olmayan yöntemlerdir. Bu yöntemlerin temel amacı ise ilerleme eğilimli olarak bilinen halluks valgus deformitesinin ilerleme hızını düşürmek ve hatta durdurmaktır. Ameliyat için motivasyon oluşturan temel nokta ise çıkıntının beraberinde ağrı ve acı getirip getirmediğidir. Ağrısız halluks valgus deformitesine cerrahi uygulamalar genelde yapılmamakla birlikte hastanın talebi olması durumunda estetik amaçlı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Cerrahi olmayan yöntemlerin ağrı üzerinde etkisiz kalması ve ağrının hastanın hayatını yaşanmaz hale getirmesi durumunda başvurulacak yegâne yöntem olarak cerrahi uygulamalar kalmaktadır. Yani ameliyatı gerektiren temel durum ağrının varlığı ve bu varlığın hasta hayatını etkileme derecesidir. İkincil motivasyon olarak ise hastada mevcut olan estetik kaygı sunulabilir.

Halluks Vagus (Ayak Kemik Çıkıntısı)

Halluks valgus halk arasında ayak kemiği çıkıntısı olarak bilinen deformitenin tıp literatüründeki adıdır. Ayak kemik çıkıntısını oluşturan genetik ve çevresel etmenler mevcuttur. Çevresel etmenler olarak ise uygun olmayan ayakkabı kullanımı ve kilo problemi sayılabilir. Bu etmenlerin ayak kemik yapısını bozması sonucu baş parmağın kemik yapısında üçgenimsi bir açı oluşur ve baş parmak fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Durumun fark edilememesi ve ayaktan aynı performansın beklenmesi durumunda ise yük taşımak için gelişmemiş olan ikinci parmak baş parmağın görevini üstlenmeye çalışır. Sonuç olarak baş parmak yerine geçmesi mümkün olmayan ikinci parmakta da ağrı başlar. Halluks valgus mutlaka tedavi edilmesi gereken ortopedik bir problemdir. Kemiğin ayağın yan profilinde oluşturduğu çıkıntıdan dolayı halk arasında ayak kemiği çıkıntısı olarak adlandırılmaktadır.

Diğer Bölümler

Ortopedi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top