Cilt Kanseri

Cilt Tümörleri

Cilt hastalıkları; melanom olmayan cilt malignitesi (NMSC) ve melanom olarak adlandırılır. Genel olarak NMSC’NİN yıllık sıklığı 2-3 milyon vakadır.

NMSC cilt hastalığının 2 ana türü vardır:

Bazal hücreli karsinom (BCC): epidermisin bazal tabakasında oluşur ve dünya çapında en çok analiz edilen tehlikedir.

Skuamöz hücreli karsinom (SCC): epidermisin skuamöz hücrelerinde oluşan ikinci en normal cilt hastalığıdır.

Cilt malignitesi esas olarak güneş veya solaryum gibi sahte kaynaklardan gelen parlak (UV) ışınlara açıklık ile ortaya çıkar. Melanom; BCC ve SCC’DEN daha nadirdir, ancak daha tehlikelidir. Melanom en güçlü cilt malignitesidir ve keşfedilmemiş ve tedavi edilmezse metastazlara neden olabilir. NMSC yavaş yavaş gelişir ve nadiren metastaz yapar.

BAZAL HÜCRELİ KARSİNOM

Bazal hücreli karsinom (BCC) epidermisin bazal tabakasında görülür ve gezegendeki en düzenli olarak analiz edilen tehlikedir. Beyaz ırklı bir kişide uzun süreli olayın olasılığı %30’dur. UV açıklığının neden olduğu agrega DNA zararı ve kalite dönüşümleri BHK’NIN ana kaynaklarıdır. Erkeklerde bayanlardan çok daha normaldir.

BCC için önemli bir tehlike faktörü, güneşten veya sahte kaynaklardan, örneğin solaryumdan gelen parlak (UV) ışınlara açıklıktır. Genellikle yavaş yavaş büyür ve yakındaki zararlara neden olur. Geleneksel olarak, baş ve boyun gibi güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde orta derecede gelişen, şeffaf, şişmiş topuzlar olarak ortaya çıkar ve periyodik olarak katmanlı cilt düzeltmeleri veya genişlemiş çukurlar veya gözenekler olarak ortaya çıkabilir. BCC hareketi genellikle orta derecede gelişme ve hassas dokulara küçük bir saldırı ile tasvir edilir; dikkatli ekstraksiyon, çoğu BCC vakasında tam iyileşme sağlayabilir. Nadiren metastaz yaptığı için mortalitesi düşüktür. Tıbbi prosedürün uygun olmadığı son aşama BCC’YE devam edebilir. Dikkatli aktivite için makul olmayan BCC’Lİ hastalarda tedavi alternatifleri sınırlıdır ve idealin altındadır. Bu, özellikle tedavi edilmediği takdirde veya yüksek riskli bir bölgede meydana gelmesi durumunda, geniş doku hasarına ve bozulmasına neden olabilir. Ligament kas veya kemiğe nüfuz edebilir ve hatta kafatasına yayılabilir.

Gerçek bozulmaya veya güç kaybına neden olabilir, kritik grimness’e yol açabilir ve hatta ölümcül olabilir. Adil görünümlü bireyler, daha koyu görünümlü bireylere göre BCC oluşturmak için 10-20 kat daha fazladır.

Tespit, her bir BCC türü ile ilgili klinik bulgulara bağlı olarak yapılabilir. Altta yatan bir cilt değerlendirmesinden sonra, diferansiyel belirleme için speküle edilmiş yaralanmadan bir biyopsi testi alınır. Klinik analizi doğrulamak ve tedaviye zamanında başlamak için, şüpheli yaralanmalar için derhal bir biyopsi yapılmalıdır (özellikle yüksek tehlikeli bölgelerde, örneğin yüzün Merkez parçası). BCC genellikle yavaş gelişim ve hassas dokulara hafif bir saldırı ile genel olarak sakin bir seyir gösterir.

Buna göre, BCC genellikle çoğu zaman tam dikkatli ekstraksiyonun tamir ettiği gerekçesiyle ideal bir tahmine sahiptir. Bununla birlikte, BCC zaman zaman tekrarlayabilir veya ilerleyebilir: BCC tekrarlama oranı yaklaşık %12’dir, ancak bu oran tedavi tekniğine bağlı olarak değişebilir.

BCC tedavisi için kanıt temelli kurallar Amerikan Ulusal Kanser ağı (Ulusal kapsamlı kanser ağı, NCCN) ve Avrupa Dermatoloji Forumu (Avrupa Dermatoloji Forumu, EDF) tarafından oluşturulmuştur. Okay essential Bcc’ler için öneriler; küretaj ve elektrodikasyon standart dikkatli ekstraksiyon veya radyoterapidir (seçilen hastalarda). Yüksek tehlikeli temel Bcc’ler için önerilen ilaçlar; dikkatli ekstraksiyon veya mohs mikrografik tıbbi prosedür. Şu anda, gelişmiş BCC (metastatik veya özel olarak gelişmiş BCC) tedavisi için standart öneriler mevcut değildir.

SKUAMÖZ HÜCRELİ KARSİNOM

SCC, beyaz temizlenmiş bireylerde yaygın olarak görülür, ancak oranı genellikle uluslar arasında değişir. Avustralya’da 70 yaşında SCC ilerlemesi için ömür boyu tehlike %28’dir; olması gerektiği gibi, Kanada’da uzun süreli tehlike %5’dir. SCC’NİN ilerlemesi, yerel alanın gün ışığına ve ekvatora yakınlığa sahip olduğu zaman ile sıkı bir şekilde tanımlanır.

Scc’ler, genellikle UV ışınlarına sunulan vücut bölgelerinde (örneğin kulaklar, yüz, boyun ve alt kol) kalınlaşmış, kırmızı, lapa lapa lekeler olarak ortaya çıkar. Genel olarak BCC’DEN daha fazla metastaz yapar. Tehlike faktörleri BCC gibidir. SCC için önemli tehlike faktörleri: genetik elementler, UV açıklığı, HPV Kontaminasyonu, diyet bileşenleri, yenilmez gizleme, sigara, sürekli arsenik açıklığı.

Scc’ler genel olarak yavaş yavaş gelişecek ve çoğu zaman gerçek bir tehlike olmadan kesin olarak çıkarılabilecektir. SCC çoğunlukla ölümcül değildir, ancak dikkatli bir tedavi acı verici olabilir ve yara izlerine neden olabilir. BCC ile karşılaştırıldığında, metastaz tehlikesi daha yüksektir.

MELANOM

Melanom, ciltteki gölge hücrelerinden başlayarak en yaygın olarak tanınan malignitedir. Tüm cilt tümörlerinin %5’inden daha azını temsil etmesine rağmen, cilt malignitesine bağlı geçişlerin %75’inden fazlası için sorumludur. Melanom, NMSC’DEN önemli ölçüde daha az temeldir, ancak daha yüksek mortalite ile ilişkilidir. Melanomlar genellikle adil görünümlü beyaz bireylerde bulunur, ancak oluşumları coğrafi bölgeler arasında geniş ölçüde değişir. Tüm vakaların yaklaşık %50’si 35-65 yaşları arasında gerçekleşir. Çok sayıda epidemiyolojik çalışma, güneş yanığı (özellikle erken güneş yanığı) ile işaretlenmiş bir arka plan ile olumlu bir ilişki olduğunu göstermektedir. Tedavisinde tıbbi prosedür, radyoterapi, kriyoterapi, kemoterapi veya immünoterapi uygulanabilir.

Diğer Bölümler

Onkoloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top