El Cerrahisi

El Cerrahisi

El Cerrahisinde, önceki yıllara göre belirgin ilerleme kaydedilmiştir ; bu ilerlemede Plastik Cerrahların katkısı büyüktür. Plastik Cerrahların hem görüntüyü hem de işlevsel bozuklukları düzeltmekteki uzmanlıkları önemli rol oynar.
El Cerrahisinde, en sık yapılan işlemler; cilt yaralanmalarını onarmak ;sinir , damar ve eklemlerin, tendonların hasarını ve deforme olan kemikleri onarmayı içerir. Bu gibi durumlarda hasara bağlı olarak greftleme ( deri nakli) , flep cerrahisi , replantasyon veya transplantasyon yöntemi kullanılır . Birçok vakada , hasar görmüş ele önemli derecede duyu ve fonksiyon kazandırılabilinir ancak bu durum hasarın boyutuna göre değişmekle birlikte iyileşme bazen aylar sürebilir .

Yaralanmalar haricinde , sinir ve damar yapılarının zarar görmesiyle oluşan bazı durumlara da El Cerrahisi içerisinde müdahale edilir .

Bunlardan en sık karşılaşılanları;

Karpal tünel sendromu : Sinir sıkışmaları içerisinde en sık görülen durumdur . Median sinir olarak adlandırılan yapının , el bileği hizasında sıkışmasıyla , el ve parmak hareketlerinde sıkıntı yaşanır .
Tetik parmak ( trigger finger) Tıp dilindeki adıyla “ stenozan tenosinovit “ elde parmakların bükülmesini ve hareketini sağlayan tendonların zarar görmesiyle oluşan rahatsızlıktır .
Ganglion : Elde en sık rastlanan tümör çeşididir . Sıklıkla 20-40 yaş arasındaki kişilerde görülür jel kıvamında sıvı dolu iyi huyu kistik yapılardır .
Dupuytren Kontraktürü : Avuç içi derisinin altındaki tendon damar ve sinir yapılarını koruyan derinin anormal kalınlaşmasıyla ortaya çıkar . Avuç içinden parmaklara kadar da uzanabilir. Bu rahatsızlık , ayaktabanı ve peniste de görülebilmekte olup ileriki aşamalarda deride nodül oluşumuna ve içeriye doğru bükülme ve uyuşukluğa neden olabilir .

Diğer Bölümler

Plastik ve Estetik Cerrahi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top