Endoskopik Ultrason

Endoskopik Ultrason

EUS, bir tür endoskopik incelemedir. İnce bir tüpün ağza ve mideye ve ince bağırsağın ilk kısmına sokulmasını içerir. Tüpün ucunda ses dalgaları yayan küçük bir ultrason probu bulunur. Bu ses dalgaları, mide, ince bağırsak, pankreas, safra kanalları ve karaciğer gibi çevredeki yapılardan yansır. Bu ses dalgaları daha sonra prob tarafından yeniden yakalanır ve daha sonra doktorunuz tarafından yorumlanacak siyah beyaz görüntülere dönüştürülür.  İşlem sedoanaljezi altında uyutularak gerçekleştirilir ve genellikle 20 ila 45 dakika sürer.

EUS Neden Yapılır?

EUS, sindirim sisteminizin ayrıntılı görüntülerini sağlayarak doktorunuza diğer görüntüleme testlerinden daha fazla bilgi sağlar. Doktorunuz, karın ağrısına veya anormal kilo kaybına neden olabilecek belirli durumları teşhis etmek için EUS kullanabilir.

EUS ayrıca, önceki bir endoskopide tespit edilen veya bilgisayarlı tomografi (CT) taraması gibi röntgen testlerinde görülen topaklar veya lezyonlar dahil olmak üzere bilinen anormallikleri değerlendirmek için de kullanılır. EUS, diğer testler sonuçsuz veya çelişkili olduğunda pankreas, safra kanalı ve safra kesesi hastalıklarını teşhis etmek için kullanılabilir.

EUS Nasıl Yapılır?

Gastroenteroloji ünitemizde diğer tüm işlemler gibi endoskopik ultrason da sedoanaljezi altında uyutularak gerçekleştirilir. İşlem hasta sol tarafınıza yatırılarak başlar. Hasta uyutulduktan sonra , gastroenteroloğunuz ultrason endoskopunu ağzınızdan, yemek borunuzdan ve midenizden oniki parmak bağırsağına ilerletecektir . Kullanılan endoskopik ultrason cihazı işlem esnasında nefes almanızı engellemez. İşlem genellikle 60 dakikadan az sürer. İşlem sedasyon altında uyutularak gerçekleştirildiği için hastalar işlem sonrasında işlemi hatırlamazlar. 

Endoskopik Ultrason (EUS) Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

 • Kanser sebebiyle tıkanan safra yollarının EUS eşliğinde mideye ya da ince bağırsağa boşaltılması veya stent takılmasında kullanılır
 • Yemek borusu kanseri, mide kanseri, rektum kanseri, safra yolu kanseri, pankreas kanseri tanısı, biyopsi alınması, kanserin erken evrede saptanması, ameliyat sonrası takipte nüks bulgularının araştırılması, rektum etrafındaki komşu organlarda (prostat, mesane, vajina) lenf bezlerinde ve damarlarda kanser tutulumunun incelenmesi ve tümörün derecesinin (T1, T2, T3, T4) belirlenmesi
 • Lenfoma
 • Barrett özofagus
 • Safra kanal taşları
 • Sarkoidoz
 • Nöroendokrin tümörler,
 • Pankreatit ve pankreas kistleri
 • Anal fistül
 • Gaz ve dışkı kaçırma
 • Karaciğerdeki kitlelerden biyopsi alınması

Kanser Hastalarında Neden EUS Kullanılır ?

EUS, doktorunuzun sindirim ve solunum sistemindeki belirli kanserlerin yayılma derecesini belirlemesine yardımcı olur. EUS, doktorunuzun kanserin derinliğini ve komşu lenf bezlerine veya büyük kan damarları gibi yakındaki hayati yapılara yayılıp yayılmadığını doğru bir şekilde değerlendirmesine olanak tanır. Bazı hastalarda EUS, doktorunuzun uygun tedaviyi belirlemesine yardımcı olmak için bir yumru veya lezyonun iğne biyopsisini elde etmek için kullanılabilir.

EUS İşlem Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır ?

EUS’si için, genellikle muayeneden 6 saat önce yiyecek veya içecek hiçbir şey tüketilmemelidir. Doktorunuz size yeme içmeyi ne zaman kesmeniz gerektiğini ve düzenli olarak almanız gereken ilaçlarınız varsa bu ilaçları işlem öncesinde kullanıp kullanamayacağınızı söyleyecektir.

Rektum veya kolon EUS’si için, doktorunuz size ya bir kolon temizleme solüsyonu tüketmenizi ya da muayeneden önce müshil veya lavmanlarla kombine edilmiş berrak bir sıvı diyet uygulamanızı söyleyecektir. Doktorun talimatlarının dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir, aksi takdirde prosedürün yeniden düzenlenmesi gerekebilir.

Diğer Bölümler

Gastroenteroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top