ERCP

ERCP Nedir?

Ercp, Endoskopik Retrograd Cholangio Pankreotografi kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bir kelimedir. Endoskopik yolla safra yollarının aktığı bölgeye kadar gidilerek buradaki safra yolu çıkışına kateter konularak ve içeri röntgende görülebilen sıvı kontrast madde verilerek safra yollarının görüntüsü elde edilir. Böylece safra yollarının içerisinde taş olup olmadığı, herhangi bir tümörün baskısı olup olmadığı anlaşılır.

Önceki yıllarda ERCP, sadece safra yollarındaki patolojilerin tanıları koymak amacıyla da yapılırken, artık günümüzde bunun için MRCP veya endoskopik ultrason tetkikleri almıştır. ercp artık günümüzde sadece tedavi amaçlı yapılmaktadır.

ERCP’nin en çok kullanıldığı yer günümüze safra yollarındaki taşların yaptığı tıkanma sarılığı sorunlarıdır. Safra yollarındaki taşlar genellikle safra kesesinden bu yola düşerek oluşurlar. Bununla birlikte özellikle safra kesesi daha önce alınmış olan kişilerde safra yollarının kendisinden zaman içerisinde de gene yeni taşlar oluşabilmektedir.

Safra yollarına taş düştüğü zaman taş safra yollarının çıkış ağzına doğru ilerler. Ve buradan ince bağırsağa geçmek ister. Normalde safra yolları ince bağırsağa aktığı yere yaklaştığında pankreas bezi içerisinden gelen ana kanalı ile birleşir. Sanki iki nehir birleşim tek bir ağızdan dışarı akar gibi ince barsak içerisine boşalırlar. Dolayısıyla safra yollarına düşen bir taş çıkışa geldiği zaman ve buradaki dar çıkışı geçemediği takdirde hem safra yollarını hem de pankreas kanalını ikisini birden tıkamış olmaktadır.

Safra yolu anatomisi

Safra yollarının ince bağırsağa açıldığı yere papilla denmektedir. Papilla ince barsaktan bakıldığında, tıpkı bir meme başı gibi görülmektedir. Ortasında çok küçük belli belirsiz bir kanal ağzı seçilebilir. Bu kanaldan çok az içeri geçildiğinde safra yolları ve pankreas kanalının birleştiği Ampulla vater adı verilen boşluk mevcuttur. Taşlar bu bölgeye oturarak her iki kanalı tıkayabilmektedir.

Papilla , safra kanalı ve pankreas kanalının birleşerek tek ağız olarak ince bağırsağa aktığı yerdir.

Ana safra yolunun adı, koledok kanalıdır veya ana safra kanalı denilebilir. Koledok, taş ile tıkandığı zaman, içerisinden geçerek ince bağırsağa ulaşması gereken safra sıvısını boşaltamayacağından dolayı, safra sıvısı içerisinde bulunan bilirübin denilen madde karaciğer içerisinde küçük safra kanallarına geçirilemez. safra yollarına atılamayan bu maddeler kana geçmeye başlar. Kanda Bilirübin seviyesinin yükselmesi ise başta cilt ve göz olmak üzere tüm vücutta sararmaya yol açacaktır. Buna tıkanma sarılığı denir.

İşte ERCP safra yollarında özellikle taş gibi tıkayıcı durumlarda alt ucu papillotom denilen cihazla kesip genişletmeyi sağladığı gibi balon veya basket şeklindeki kateterlerle safra yolunun içinden bu yabancı maddeleri de çıkarır. Aşağıda kendi yaptığım bir ERCP’de bu işlemlerin videosu bilgi amaçlı gösterilmekte ve anlatılmaktadır.

Tıkanma Sarılığı Yapan Başlıca Nedenler Nelerdir?

  • Koledok içerisine düşen veya burada oluşan safra taşları
  • Ampule vater tümörleri
  • Pankreas başı tümörleri
  • Kronik pankreatit
  • Safra yolları tümörlerin
  • Safra kesesi alınması operasyonları sırasında yanlışlıkla ana safra kanalının bağlanması
  • Mirizzi sendromu –> akut safra kesesi iltihabının safra yollarına basması sonucu oluşur.

ERCP İle Hangi Tedaviler Yapılabilmektedir ?

ERCP ile, safra yollarında tıkanmaya neden olan taşlar çıkartılabilir.

Tıkanmaya neden olabilen ampulla vater adenomları kesilerek koledok çıkış ağzı açılabilir. 

Tıkanmaya neden olabilen pankreas başı tümörlerinde hastayı ameliyata hazırlar iken yükselmiş bilirübinler değerlerinin azaltılarak ameliyat riskini düşürmek için geçici nazobilyer direnaj kateterleri takılabilir. 

Başka bir tıkanma sebebi olabilen ve ameliyat edilemeyecek durumdaki ileri seviyedeki pankreas başı tümörlerinde, safra yolları tümörlerinde safra akışını sağlamak için kalıcı stentler takılabilir. 

Prof Dr Yusuf AKCAN iletişim bilgileri

İLETİŞİM NUMARALARI

+90 532 652 5206 (Sekreter)

+90 530 286 2980 (Doktor – Prof Dr Yusuf AKCAN)

Fiyat ve ödeme bilgileri için sekreter numarasını arayınız

ADRES

İstanbul Onkoloji Hastanesi

Cevizli, Toros Cd. No:86, 34846 Maltepe/İstanbul, Türkiye

iletişim bilgileri

ÇALIŞMA SAATLERİ

Ptesi -Cuma 09:00-18:00
Cumartesi 09:00-16:00
Pazar günü ve mesai dışı özel muayene talepleriniz için Sekreter Salih Şafak ile 05326525206 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Diğer Bölümler

Gastroenteroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top