Fistül Ameliyatı

Fistül Ameliyatı​

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü: Lokal / Spinal /Genel Anestezi
Ameliyat Süresi: 10 – 30 dk.
Hastanede Kalma: Süresi 1 Gün
İşe Dönme Süresi: 2 – 3 Gün

Fistül Ameliyatı

Fistül, makat ile bağırsak arasında gelişen bir kanal olup, ameliyat ile ortadan kaldırılabilir demiştik. Durumun ortaya çıkmasının sebebi genellikle hastanın geçmişinde bir apse geçirmiş olmasıdır. Genellikle bu fistül perianal fistül olarak da bilinir. Bu fistül sağlıklı kişilerde olmaması gereken bir oluşumdur.

Fistül Türleri

Bağırsak ile makat arasında oluşan bu perianal fistüller, kendi içlerinde dört ayrı grupta incelenir. Bu fistüller arasında yapılan güncel bir sınıflama sistemidir. Bu fistül çeşitleri: ekstra-sfinkterik, trans-sfinkterik, supra-sfinkterik ve inter-sfinkteriktir.

Ekstra-Sfinkterik Fistül

Çok nadir görülen bir fistül türüdür. Makat fistüllerinde %1’lik kısmı ekstra-sfinkterik fistüller oluşturmaktadır. Perine yani makat derisinden leğen kemiğini saran kas ve oradan da rektum isimli bağırsak arasında oluşur.

Trans-Sfinkterik Fistül

Ekstra-sfinkterik fistüle göre daha sık görülen bir fistül türüdür. Makat fistüllerinin %25’lik kısmını trans-sfinkterik fistüller oluşturur. Yani perianal fistüllerin 4/1’lik kısmını bu fistül türü oluşturur. Trans-sfinkterik fistül, bağırsak içerisinden makata kadar uzanan bir fistül çeşididir.

Supra-Sfinkterik Fistül

Supra-sfinkterik fistül, makat fistüllerinin %5’lik bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle ender rastlanan bir fistül türü olarak kabul edilir.

İnter-Sfinkterik Fistül

Makat fistülleri arasında en sık görülen fistül türü inter-sfinkterik fistüldür. Makat fistüllerinin %70’lik kısmını bu fistül türü oluşturur. Kısacası, iç ve dış makat kası arasında oluşan fistüllere inter-sfinkterik fistül adı verilir.

Nedenleri

Makat fistüllerinin oluşumuna sebebiyet veren bazı durumlar vardır. Bunlar aşağıdaki başlıklarda bahsedildiği şekildedir.
Makattaki Salgı Bezlerinin Tıkanması
Makattaki salgı bezlerinin tıkanması fistül oluşumunu doğrudan etkilemez. Ancak dolaylı olarak sebep olduğu söylenebilir. Makat fistülleri genellikle apse oluşumu sonrasında meydana gelen durumlardır. Makatta apse oluşumuna sebep olan durumlardan birisi de makatta bulunan salgı bezlerinin tıkanmasıdır. Makattaki salgı bezlerinin tıkanması sonucunda meydana gelen apse sonrasında fistül oluşabilir. Böyle durumlar meydana geldiğinde de oluşuma sebep olarak salgı bezlerinin tıkanması gösterilir.

Salgı Bezlerinin İltihaplanması

Makattaki salgı bezlerinin iltihaplanması, bezlerin tıkanması ile genellikle aynı etkiyi gösterecektir. Tıkanma durumunda olduğu gibi makattaki salgı bezleri iltihaplandığında da apse oluşumuna sebep olur. Oluşan bu apse de makat fistülü oluşumuna sebep olmaktadır.

Kalın Bağırsak İltihapları

Kalın bağırsaklar da meydana gelen iltihaplanmalar da apse oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu da doğal olarak fistül oluşumunu da tetiklemekte ya da meydana getirmektedir.

Aşırı İshal

Aşırı ishal farklı sebepler ile tetiklenebilir. Aşırı ishal de beraberinde apse oluşumuna sebep olmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz üzere apse oluşumu da makat fistüllerinin oluşumunu tetiklemektedir. Bu sebeple aşırı ishal de fistül oluşumuna sebep olan faktörlerden birisi olarak kabul edilir.

Perianal Apse Oluşumu

Yukarıda içeriğinden bahsetmiş olduğumuz makattaki salgı bezlerinin tıkanması ya da iltihaplanması, kalın bağırsak iltihapları ve aşırı ishal durumları perianal apse oluşumunu fazlasıyla tetiklemekte ve bununla birlikte fistül oluşumunu da etkilemektedir. Makat fistüllerinin birçoğu geçirilen perianal apseler sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri

Apse sonrası meydana gelen fistüller vücutta bazı belirtilerin görülmesi ile fark edilebilir. Bu belirtiler kısaca aşağıdaki başlıklar altında bahsedildiği gibidir.

Anüs Çevresinde Ağrı

Fistül oluşumlarında genellikle anüs çevresinde ve makatta ağrı görülmez. Daha çok kanamalar ve akıntılar görülür.

Makatta Şiddetli Ağrı

Perianal apseler, genellikle makat bölgesinde şiddetli ağrılara, ateşin çıkmasına ve şişliklere sebebiyet vermektedir. Ancak makatta fistül gelişen hastalar da ağrı ve şişlikler olmaz. Genellikle sarı renkte iltihap akıntıları ve kanamalar meydana gelir.

Makat Çevresinde Kaşıntı

Makat fistüllerinin %40-50’si perianal apseler sebebiyle meydana gelir. Bu nedenle genellikle fistül oluştuğunda, daha öncesinde perianal apselerin etkisiyle oluşan cerahat ve kanamalar geçse dahi ardında makat çevresinde kaşıntı gibi etkiler bırakabilir.

İltihabi Akıntı

Akıntılar ilk olarak apseler sebebi ile meydana gelmektedir. Ancak perianal apseler iyileştiği halde makat yanından akıntılar 2 ila 3 ay kadar devam eder ise genellikle bu duruma perianal fistül olarak tanı konulur.

Yüksek Ateşe Bağlı Titreme ve Üşüme

Perianal apselere bağlı olarak ateş yükselmesi ve buna bağlı olarak da kişide üşüme ve titreme gibi belirtiler görülmesi mümkündür. Ancak apse dönüşüp yerini fistüle bıraktığında kişinin ateşlenme, üşüme ve titreme gibi belirtileri olmayacaktır. Fistülde ateşin yükseldiği pek gözlenen bir belirti değildir.r? Ürologlar , erkeklerde hem de kadınlarda idrar yolu hastalıklarını teşhis eden ve tedavi eden doktorlara denir. Ayrıca erkek üreme sistemine ait her türlü hastalığın teşhis

Diğer Bölümler

Genel Cerrahi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top