Hidronefroz Ameliyatı

Hidronefroz Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü: Genel Anestezi
Ameliyat Süresi : 1-2 saat
Hastanede Kalma Süresi : 1-2 Gün
İşe Dönme Süresi :4-6 Gün

Böbrekler, kalpten pompalanan temiz kanın vücudu temizledikten sonra uğradığı en son noktalardan bir tanesidir. Amacı, temiz olmayan kanı süzerek zararlılardan arındırmak ve idrar yoluyla süzdüğü bu zararlıları vücuttan atmaktır. Vücutta idrarın oluşumu böbrek tarafından gerçekleştirildikten sonra üreterler aracılığıyla mesaneye ulaştırılır, mesaneden de vücut dışına atılması sağlanır.

Çeşitli bazı sebeplere bağlı olarak idrar yolunun tamamını içine alacak şekilde herhangi bir bölgede darlık meydana gelmesi olağan süreci bozarak, idrar yolunu oluşturan organların bazıları üzerinde olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Üretra da mesanede ya da üreter sistemde meydana gelen darlık idrarın ya hiç dışarı atılamamasına ya da olması gerekenden daha basınçlı şekilde ve uzun sürede vücut dışına atılmasına sebep olabilir. Bu süreç bozukluğu böbreklerde büyümeye sebep olur. Böbreklerdeki bu olağan dışı büyümenin tıp literatüründeki adı hidronefrozdur.

Hidronefrozun tespit edilebilmesinin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi anne karnında yapılan ultrasonografi sonucu fetusta böbrek büyümesinin tespit edilmesi iken; diğeri yetişkin bireylerde başka bir hastalık dolayısıyla yapılan ultrasonografi sırasında hidronefrozun tespit edilmesidir. Henüz fetus iken böbrek büyümesi tespit edilen bebeklerin sayısı oransal olarak her yüz bebekte bir bebek olarak istatistiki veri altına alınabilir.

Tespiti nasıl gerçekleşirse gerçekleşsin hidronefroz için hayati önem erken teşhistir. Akut hidronefroz haricinde oluşan hidronefroz erken teşhis edilemez ise böbreklerde kalıcı hasarlar meydana getirmekte ve ilerleyen süreçte böbreğin tamamen alınmasına sebep olabilmektedir. Böbrekteki tıkanıklığın sebepleri genelde idrar yollarındaki tümörler, gebelik, prostat hipertrofisi yani büyümesi, böbrek taşı gibi etmenler ile vezikoüreteral reflü, üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu, nonobstrüktif hidronefroz gibi hastalıklar sebep olmaktadır.

Hidronef Nedenleri
Hidronefrozun temel nedeni idrar yollarındaki tıkanma sonucu ortaya çıkan basınçlı idrarın vücuttan atım zamanının uzaması ve bu uzamanın böbrekleri şişirmesidir. İdrar yollarında tıkanmaya sebep olan nedenler ise tümörler, gebelik, prostat büyümesi, böbrek taşı olabilmektedir.

Diğer Bölümler

Genel Cerrahi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top