Hidrosel Ameliyatı

Hidrosel Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü : Genel Anestezi
Ameliyat Süresi : 30-60 dk
Hastanede Kalma Süresi : 1 Gün
İşe Dönme Süresi : 2-4 Hafta

Hidrosel Ameliyatı Hakkında

Hidrosel, su fıtığı adıyla da bilinen ve testis zarlarında aşırı sıvı birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kelimenin kökeni Yunanca olup, su (hydro) ve tümör (cele) sözcüklerinden türemiştir. Testisler bir zarla tamamen çevrilmiştir. Bu zarın içerisinde gereğinden daha fazla sıvı toplanırsa testis torbası şişmeye başlar. Normal şartlarda zar ve testislerin arasında 1 ml kadar sıvı vardır. Bu sıvı, testislerin kayganlığından sorumlu. Hidrosel görülen hastalarda ise sıvı miktarı 200 ml kadar yükselebilir.

Yeni doğan bebeklerin %6’sında hidrosel görülmekte. Ancak her yaş grubundan erkekte kendini gösterebilir. Hidrosel, acı ve ağrı hissi vermez. Aynı zamanda tehlikeli hastalıklar grubunda yer almaz. Hidrosel sonucu oluşan şişliğin ebatlarına, hastanın talebine, estetik açıdan sorun yaratıp yaratmadığına ya da ağrı hissine bağlı olarak ameliyatla tedavi edilebilir. Operasyon, yarım saat ile bir saat arasında tamamlanır. Taburcu olmak içinse 1 ila 2 günün geçmesi doğru olacaktır.

Hidrosel Nedir?

Testisler, iki katmanlı zarlardan ve bir adet koruyucu katmandan oluşmaktadır. Testis ve iki zar arasında 0,5- 1 ml’lik bir sıvı vardır. Bu sıvı kayganlık sağlayarak testisin, skrotum adı verilen koruyucu torba içinde kolaylıkla hareket etmesini sağlar. Bu da testisleri dışarıdan gelecek darbelere karşı korumaktadır.

Testis anatomisinde bulunan iki katmandan biri kayganlaştırıcı özellikteki sıvıyı salgılarken diğer katman salgılanmış sıvıyı emmektedir. Bir döngü şeklindeki bu işleyiş sayesinde testis ve zarlar arasındaki sıvı miktarı sabit olarak 0,5 ile 1 ml arasında olur. Bazı durumlarda emilim görevini üstlenmiş olan katman, işlevini yerine getirmez ve sıvı miktarı sürekli olarak artmaya devam eder. Bunun sonucunda testis ve zarlar arasında olması gerekenden daha fazla sıvı birikir. Sıvı biriktikçe skrotumda şişme meydana gelir. Bu duruma hidrosel adı verilir. Hidrosel, çocukluk ya da yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir.1

Diğer Bölümler

Üroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top