Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopi

Kapsül endoskopi, ince barsakları inceleme amaçlı kullanılan hap şeklinde bir kameradır.

Kapsül kameralarının değişik tipleri mevcuttur. Sadece önden gören, her iki ucunda kamerası olan ve çepeçevre 360 derece görebilen dörtlü kamerası olan sistemler mevcuttur.

Bazı kapsül endoskopilerinde hasta gövdesi üzerinde cep telefonu benzeri bir alıcı taşır. Bu alıcı ince bağırsaklardaki kapsülden gelen görüntüleri kaydeder. Görüntüler radyofrekans dalgası şekli ile içeriden dışarıya gönderilir. Bu tip kapsülleri dışkıda takibe gerek yoktur. Dışkı ile atıldığında kayıt sona erer.

Diğer bazı tiplerde ise görüntüler kapsülün kendi içerisindeki belleğe depolanır ve hasta kapsülü dışkıdan özel bir plastik süzgeç sayesinde elde etmek zorundadır. Elde edilen kapsül veri ve görüntü analiz için doktorun ofisine götürülmelidir.

Kapsül endoskopisi esas itibari ile mide veya kalın bağırsaklar için değil ancak ince bağırsakların incelenmesi için üretilmiştir. Midenin ve kalın bağırsakların genişliği göz önüne alındığında bu durum anlaşılacaktır. Kapsülün istemli hareket ettirilmesi şimdilik söz konusu değildir. Bu nedenle mide ve kalın barsak içinde kapsülün duruş şekline bağlı olarak ideal görüntü alınamayabilir. Oysa ince barsak ancak kapsülün geçebileceği darlıkta olduğu için seyri esnasında ince bağırsağı gösterecektir. Dolayısıyla kapsül endoskopi, ideal olarak ince bağırsakların incelemesinde daha uygundur ve daha güzel sonuçlar vermektedir.

Kapsül endoskopi hangi amaçla yapılır?

Sebebi bulunamayan kansızlığın araştırılması

Demir eksikliği kansızlığı bulunan hastalarda yapılan araştırmalarda midede veya kalın bağırsakta endoskopik tetkiklerle inceleme sonunda kanama kaynağı bulunamadığı durumlarda ince bağırsaktan şüphelenilir. İnce bağırsaklarda kanamaya neden olabilecek lezyonu görmek için çift balon enteroskopi denilen metot kullanılabilir. Ancak bu işlem çok az merkezde yapılan hasta ve hekim açısından oldukça zor olan vakit alıcı ve pahalı işlemlerdir. Dolayısıyla böyle bir zorluğun öncesinde daha basit, kolay ve hasta tarafından çok daha zahmetsiz kapsül endoskopi işlemi tercih edilmelidir.

Sebebi bulunamayan karın ağrıları

Aynı şekilde endoskopi, kolonoskopi, tüm batın BT ve MR ile bazı vakalarda karın ağrısı izah edilemez. Bu durumda da uzunluğu 3-4 metreyi bulabilen ince bağırsakların videosunun kapsül endoskopi ile çekilmesi bir sonraki basamak olacaktır.

Crohn Hastalığının takibi

Tedavi altındaki Crohn hastalarında yakınmaları devam ettiğinde hastalığın aktif mi remisyonda mı olduğuna karar vermekte zorlanıldığında direkt olarak görülemeyen ince barsak segmentlerinin kapsül endoskopi görülmesi etkin olacaktır.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı kliniği olan hastalarda bazen tutulan alanlar yama tarzında olduğundan normal endoskopi ile tanı konamayabilir . Bu durumda tüm ince bağırsakları gösteren kapsül endoskopi incelemeleri normal endoskopi ile ulaşılamayan mesafelerdeki lezyonları görmekte faydalı olacaktır.

Kapsül endoskopi için hazırlık nasıl yapılır?

Hastalar işlemden önceki son 12 saat aç olması istenir. Bazı ötorler kapsül endoskopi için kolonoskopi hazırlığı benzeri bir hazırlığı ayrıca yapmalarını öneriyor. Diğerleri ise buna gerek olmadığını düşünüyor. Benim şahsi görüşüm tam olarak kolonoskopi benzeri olmasa da hafif bir bağırsak temizliği uygun olur.

Kapsül endoskopi işlemin yapılışı

Kapsül endoskopi kamerası, aktive edildikten sonra bir bardak su ile içilir. Yuttuktan sonra iki saat ağızdan herhangi bir şey alınmaz. sonrasında şeffaf, berrak, renksiz sıvılar ve ilaçlar alınmaya başlanabilir. Dört saat sonra ise gıda ile beslenme başlanabilir.

Ortalama sekiz ila on saat sonra kapsül makattan dışarı ulaşır. Nadir vakalarda kapsülün çıkması 72 saati bulabilir. Gövde üzerinde detektörlerle kayıt alan kapsül tiplerinde kapsülün dışkı gibi atılmasında tuvalete gitmesinde bir sakınca yoktur.

Görüntüleri kendi üzerindeki bellekte tutan kapsül kamera tiplerinde ise klozete yerleştirilen süzgeç şeklindeki bir plastik aparatla tuvalete düşmesi engellenir. Özel manyetik uçlu çubukla tutulan kapsülün üzerine su dökülerek temiz bir şekilde taşıma kabına konur ve analiz yapılmak üzere kliniğe ulaştırılır.

Diğer Bölümler

Gastroenteroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top