Karpal Tünel Ameliyatı

Karpal Tünel Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü : Lokal Anestezi
Ameliyat Süresi : 10 – 30 Dakika
Hastanede Kalma Süresi : 3 – 6 Saat
İşe Dönme Süresi : 1 – 2 Gün

Karpal tünel sendromu olarak da bilinen hastalık, cerrahi müdahale ile kısa sürede tedavi edilebiliyor. Sinir sıkışması olarak da karşılık bulan hastalık, yeni dönemin getirdiği hastalıklardan bir tanesidir. İnsan vücudunda bilek bölgesinde çok daha net bir şekilde görülmektedir. Gün içerisinde elini çok fazla kullanan insanların bu sorunu yaşaması oldukça normal ve sinir sıkışması ile birlikte karpal tünel sendromu da baş gösterecektir. Karpal tünel ameliyatı, başarıl sonuçları ortaya çıkartıyor ve cerrahi müdahale ile birlikte bu sorundan kurtulabiliyorsunuz. Orta yaş grubu kadınlar, karpal tünel riskini çok daha güçlü taşıyor ancak bu hastalığın risk altında tuttuğu yaş grubu yalnızca orta yaş kadınlar değildir.

Karpal Tünel Ameliyatı Hazırlık

EMG testi ile birlikte anestezi testi de ameliyat öncesi gerçekleştirilecek olan testlerden bazılarıdır. Bu testlere verilen yanıta bağlı olarak cerrahi müdahale süreci başlatılıyor. Ameliyat öncesi sigara ve alkol tüketimini en az 1 hafta öncesinden kesmenizde fayda var. Hastane personeli ve ameliyatta yer alacak olan görevliler, hastanın hazırlanması için gerekli işlemleri yapacaktır. Ameliyat odasının hazırlığı da tamamlandıktan sonra ameliyat için harekete geçilecektir. Günübirlik operasyonlardan bir tanesidir ve hasta en fazla 1 günlük yatış alacaktır. Gündelik hayatlarınıza adapte olmanız da çok uzun sürmüyor.

Belirtileri

Karpal tünel sendromu olarak da bilinen hastalığın, her hastalıkta olduğu gibi birtakım belirtileri vardır. Bu belirtilerden bir tanesi ve en önemlisi de elde yaşanan güç kaybıdır. Karıncalanma ve uyuşukluk da diğer belirtilerdir. Yaşanan güç kaybı kişinin gündelik hayatına da olumsuz anlamda etki edecektir. Özellikle elinizi kullanarak yaptığınız işlerde daha çabuk yorulacak ve eldeki güç kaybını daha belirgin bir şekilde hissedeceksiniz. Bu tür bir sorunla karşı karşıya geldiğiniz takdirde vakit kaybetmeden hekime başvurmanız gerekiyor. Karpal tünel hastalığı erken teşhis ile birlikte çok daha kısa sürede tedavi edilebiliyor ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi durumu da söz konusu hale gelecektir.

Diğer Bölümler

Ortopedi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top