Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü: Lokal / Genel Anestezi
Ameliyat Süresi 5 – 10 Dakika
Hastanede Kalma Süresi : 1 – 2 Gün
İşe Dönme Süresi :7 – 14 Gün

Kıl dönmesi derinin alt kısmında meydana geldiği için mutlaka bazı cerrahi müdahaleler ile çıkartılması gerekir. Günümüzde her ne kadar çok fazla kıl dönmesi tedavisi bulunsa da genellikle bunlar arasında en fazla tercih edilenleri mikro sinüsektomi, bascom, sinüsotomi ve karidakis şeklindedir. Ayrıca bu yöntemlerin yanı sıra ameliyat şeklinde cerrahi müdahale yapılarak tedavi edilmesi de mümkün.

Kıl Dönmesi Nedir?

Tıp dilinde pilonidal sinüs, halk dilinde ise kıl dönmesi olarak bilinen hastalık, vücuttan atılan kılların makat bölgesinde yoğunlaşarak cilt altına nüfuz etmesi olarak da tanımlanabilir. Makat hastalıklarından bir tanesidir ve oturma sorunu ile birlikte şiddetli ağrılara da neden olabilmektedir. Erkeklerde çok daha sık rastlanan bu hastalık kadınlarda da görülebilen sorunlardan bir tanesidir. Apse şeklinde belirginleşen bölge kimi zaman kızarıklık kimi zaman ise morarma şeklinde kendini net bir şekilde belli etmektedir. Sinüsektomi müdahalesi ile birlikte bu sorundan kısa sürede kurtulmak ve daha sağlıklı bir hayata adım atmak mümkündür. Mikrosinüsektomi ise kesi oranının çok daha az olduğu müdahalelerden bir tanesidir ve cerrahlar tarafından çok daha fazla tercih edilmektedir.

Hastalığın tedavi yöntemlerinden bir tanesi de bascom ameliyatıdır ve eğer kıl dönmesi sorunu daha ileri bir seviyeye ulaşmışsa bascom ameliyatı tercih edilecektir. Vücudumuzdan dökülen kıllar, istemsiz bir şekilde deri altına nüfuz edebilir ve ameliyatı gerektiren durumlar söz konusu hale gelebilir. Bunun yanı sıra vücuttan tam olarak çıkamayan ve gelişimini tamamlamayan kılların deri altında kıvrılması da bu hastalığa neden olan durumlardan bir tanesidir.(Bu bilginin doğruluğu kesin değildir) Kuyruk sokumunda toplanan kıllar, kıl dönmesinin en önemli etkenlerinden bir tanesidir.

Hastalık, bireysel müdahaleler ile ortadan kaldırılamıyor ve tekrarlama riskini yok etmek adına ameliyat yani cerrahi müdahale gerektirir. Ameliyat sonrası vücudunuzda kesi izleri mümkün mertebe belirecek ve rahatsız edici bir görüntü oluşturacaktır ancak yeni dönem teknolojisi ve tıp dünyasındaki gelişmeler ile birlikte kesi izlerinin ortaya çıkmadığı ameliyatlar ve müdahaleler de gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda uzman hekimler de ameliyat öncesi gerekli tüm bilgileri sizinle paylaşacak ve detayları en iyi şekilde aktaracaktır.

Diğer Bölümler

Genel Cerrahi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top