Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü : Lokal Anestezi
Ameliyat Süresi : 40 Dakika
Hastanede Kalma Süresi : 2 – 4 Saat
İşe Dönme Süresi : 1 Gün

Lazerle Varis Tedavisi
Lazer yardımıyla gerçekleştirilen varis ameliyatı tedavisi endovenöz lazer ablasyon tekniğiyle gerçekleştirilir. Lazer işleminin ve tedavi yönteminin uygulanacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Açılan küçük kesilerden tedavi amacıyla damar içine girilir. Tedavi amacıyla açılan kesilerin boyutu kalem ucu kadar küçüktür. Damar içine lazer fiberi denen çok küçük alet ile ulaşılır. Alet istenen noktaya geldiğinde lazer ile varisli damar tıkanır, kapatılır. Damarın kapatılması lazer ışınlarının taşıdığı ısıyla sağlanır. Isı, sorunlu damara hasar verir ve damarı tıkar. Lazer yardımıyla gerçekleştirilen varis tedavisi esnasında ultrason cihazıyla lazer fiberi izlenir. Varis oluşan damarlar kapatıldıktan sonra tedavi işlemi bitirilir. Daha ileri seviyedeki varis tedavi süreçlerinde lazer tedavisi yöntemine ek olarak başka yöntemler de kullanılabilir.
Lazerle varis ameliyatında lazer işlemi ile kapatılan damarlar işlevini yitirir. Bunlar vücut tarafında atılır ve yerlerine yeni damarlar geçer. Bu yüzden herhangi bir soruna yol açmaz. Tedavi işleminden sonra zaman içinde varis oluşan damarın diğer damarlar üzerindeki etkileri kaybolur. Lazer yardımıyla varis tedavi işleminin süresi varis oluşan damarların durumuna göre değişse de, tedavi işlemi yaklaşık 40 dakika sürer.
Lazer yardımıyla gerçekleştirilen varis ameliyatı sonrasında belirgin izler kalmaz, hasta aynı gün evine ve rutin hayatına dönebilir. Lazer yardımıyla varis tedavisi işleminin yan etkileri kısa sürede ortadan kalkar. Tedavi amacıyla işlem gören bölgede belirgin izler kalmaz. Tedavi sonrasında varisin aynı bölgede tekrarlama olasılığı düşüktür. Lazerle varis tedavisi işlemi öncesinde sorunlu tüm damarların tespit edilmesi tedavi sürecinin başarısı açısından önemlidir. Bu yüzden lazer yardımıyla uygulanan varis tedavileri sıklıkla tercih edilir.

Diğer Bölümler

Kardiyoloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top