Menisküs Ameliyatı

Menisküs Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü Lokal : Genel Anestezi
Ameliyat Süresi : 30 – 40 Dakika
Hastanede Kalma Süresi : 1- 2 Gün
İşe Dönme Süresi : 4 – 6 Gün

Menisküs yırtıklarının, zedelenmelerinin cerrahi tedavisine menisküs ameliyatı deniyor. Menisküs yırtıkları ve hasarları dizde şişlik, takılma, hareketlerin kısıtlanması gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor. Menisküs ameliyatlarında en güncel ve en çok tercih edilen yöntemse artroskopik(kapalı) yöntem. Artroskopi ile büyük yara izleri olmadan, daha kısa sürede iyileşme sağlamak mümkün.

Operasyon sırasında yarım ile bir santimetre arası kesiler açılarak bölgeye fiber optik görüntüleme cihazları yerleştirilir. Bu sayede menisküs yırtıkları, zarar gören kıkırdak yapıları ve varsa diğer sorunlar ekrandan net olarak gözlenebilir, açık ameliyatlarda ulaşılamayan eklem kısımlarına müdahale edilebilir. Bu yöntemle açık ameliyatlara göre daha kısa sürede iyileşme sağlanır ve ameliyat sonrası komplikasyonlarının oluşma riski en aza indirilir.

Operasyon sonrasında, doktorunuzun belirlediği süreye göre aynı gün veya bir iki gün sonra taburcu olabilirsiniz. Eve döndükten sonraki iyileşme sürecinde ise doktorunuzun belirleyeceği egzersizler, belli aralıklarla uygulanan fizyoterapi ve doktorunuzun size özel hazırlayacağı rehabilitasyon programı büyük önem taşıyor.

Menisküs Ameliyatı

Menisküs yırtıkları; dizde şişlik, takılma, hareketlerin kısıtlanması gibi şikayetlerle ortaya çıkarlar. İlaç, istirahat, buz tedavisi gibi tedavilerle iyileşme göstermezlerse menisküs ameliyatına ihtiyaç duyulur. Menisküs yırtıkları ameliyat öncesinde yapılan tetkiklerle saptanır. Hastanın ihtiyacına göre genel veya lokal, bölgesel anestezi uygulanır. Artroskopi esnasına, bir santimetrelik kesiler açılır. Kesilerden görüntüleme cihazlarıyla girilir ve cihazın ulaştığı görüntüler ekrandan takip edilir. Görüntüleme mekanizmasıyla yırtığın yapısına, kaç yırtık olduğuna, kıkırdak hasarına bakılır. Yırtığın yapısına göre eklem açılmadan dikilebilir, tıraşlanabilir, menisküsün bir kısmı veya tamamı alınabilir. Tamamı çıkarılan dokuların yerine yapay menisküsler veya kadavralardan alınan menisküsler nakledilebilir. Menisküs yırtıklarının dikilebilir olması hasta için daha avantajlıdır, bunun için de erken teşhis çok önemlidir.

Menisküs Nedir?

Menisküs, diz ekleminde bulunan uyluk ve kaval kemikleri arasındaki dokulardır. Yarım ay şeklindeki bu dokular ‘İç Menisküs’ ve ‘Dış Menisküs’ olarak iki tanedirler. Küçük bir kısımlarında damarlar bulunur, diğer kısmı damarsızdır ve eklem sıvısıyla beslenir. İç menisküste meydana gelen yaralanmalar dış menisküslere oranla çok daha açık durumdadır. Menisküs, eklem kıkırdağının eklem sıvısını içerisine almasına ve beslenmesine katkı sunar. Kapsül, kemikler ve bağlar arasında uzanarak eklemin sağlamlığına destek olur. Bu durumda kaval ve uyluk kemiklerinin her hangi bir şekilde birbirine değdirilmemesi istenir. Dizin üzerindeki yüklerin kıkırdağa olan baskısını azaltır ve eklem sıvısıyla beraber kolay hareket etmeyi sağlar. Menisküsün yokluğunda ise kısa süre içinde kireçlenmeler meydana gelir. Menisküs yırtılmaları diz yaralanmaları arasında en çok rastlanan hasardır. Özellikle sporla uğraşan kimselerde karşımıza çıkar ama aslında herkeste ve her yaşta ortaya çıkabilir.

Diğer Bölümler

Ortopedi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top