Mide Bypass Ameliyatı

Mide Bypass Ameliyatı

Tüp mide ameliyatından farklı olarak hem besin alımını kısıtlayan hem de bağırsak fonksiyonlarını değiştirip besin emilimini azaltan bariatrik cerrahi yöntemi “gastrik bypass” ya da “Roux-en-Y” olarak adlandırılır.

Gastrik bypass operasyonu sırasında ilk önce midede küçük bir kese oluşturulur ve daha sonra oluşturulan kese doğrudan ince bağırsağa bağlanır. İki aşamada tamamlanan gastrik bypass ameliyatı sonrası hastalar yemek yediklerinde yuttukları yiyecekler ilk önce oluşturulan kese şeklinde küçük mideye gider ve sonra doğrudan ince bağırsağa ilerler.

Ameliyat Özeti

Hem açık hem de kapalı teknikle gerçekleştirilebilen, son yıllarda sıklıkla kapalı teknikle yapılan gastrik bypass ameliyatı iki aşamadan oluşur. Karın bölgesinden açılan deliklerden özel cerrahi aletlerle gerçekleştirilen gastrik bypass sırasında ilk olarak küçük hacimli cep şeklinde yeni bir mide oluşturulur. Oluşturulan küçük mide ile midenin büyük kısmı birbirinden ayrılır ve midenin büyük kısmı vücuttan çıkarılmadan devre dışı bırakılır. Operasyonun ikinci aşamasında ise ince bağırsak kısaltılır.

Ortalama 50-75 cm kısaltılan ince bağırsak yemek borusuna bitişik oluşturulan yeni mideye bağlanır. Bağırsağın kesilen kısmı ise yaklaşık 70 cm ileriden yeniden bağırsakla birleştirilir. 1 – 2 saatte tamamlanan Gastrik Bypass ameliyatı sonrası hastaların hem besin alımları kısıtlanmış hem de besin emilimleri azaltılmış olur. Tüp mide ameliyatından farklı olarak gastrik bypass ameliyatı sırasında kesilen mide ve bağırsak kısımları vücut dışına çıkarılmaz.

Mide Bypass Ameliyatının Avantajları

  • Gastrik bypass ameliyatı sayesinde mide küçültülerek hem besin alımı kısıtlanır hem de ince bağırsak kesildiği için besin emilimi (özellikle yağ ve şeker) azaltılır. Böylece kilo verme süreci hızlanır.
  • Gastrik bypass sonrası mide küçültüldüğü için hastalar daha az yemelerine rağmen daha çabuk doymaya başlarlar.
  • Başta şeker hastalığı olmak üzere fazla kiloya bağlı oluşabilen eklem rahatsızlıkları, uyku apnesi, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları riski azalır.
  • Gastrik bypass sırasında oluşturulan yeni midenin bağırsağa bağlandığı nokta normale göre daha dar olduğu için hastalar daha uzun süre tokluk hissi yaşayabilirler.

Diğer Bölümler

Obezite ve Bariatrik Cerrahi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top