Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü Lokal / Genel Anestezi
Ameliyat Süresi 45 Dakika – 1 Saat
Hastanede Kalma Süresi 1 – 2 Gün
İşe Dönme Süresi 7 – 10 Gün

Çapraz bağlar, anatomik yapı itibarı ile ön çapraz bağlar ve arka çapraz bağlar olarak ikiye ayrılır. En çok karşılaşılan yaralanma ve kopma durumları ise ön çapraz bağlarda meydana geliyor. Bunun sebebi ise ön çapraz bağların diğer arka çapraz bağlara kıyasla yaralanma ve özellikle de kopmaya daha meyilli olmasıdır. Ön ve arka çapraz bağlar, dizin yapısının normal bir şekilde işlev görebilmesi bakımından son derece büyük bir önem taşıyor.

Spor aktiviteleri esnasında, yürürken yapılan ters hareketler esnasında, kazalarda ya da diğer birçok farklı faaliyet anında oluşan çapraz bağ kopmaları ve yaralanmaları, çeşitli şekillerde tedavi edilebiliyor. Sporcuların yaklaşık olarak 4 hafta boyunca spor aktivitelerinden uzaklaşmak zorunda kaldığı bu yaralanmalar, profesyonel sporcularda sıklıkla görülmekte. Ön çapraz bağlarda meydana gelen yaralanmaları iç menisküs ve diğer iç bağ yaralanmaları izliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 200 binden fazla ön çapraz bağ yaralanması kaydedilmektedir. Toplumun spora karşı gösterdiği ilgisi arttıkça söz konusu sayıda da artış meydana geliyor. Net bir istatistik olmamakla birlikte ülkemiz kapsamında da bir yıl içerisinde toplamda 3 binden fazla ön çapraz bağ yaralanmalarının ve diğer kopma anomalilerinin yaşandığı tahmin ediliyor.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Ön çapraz bağ yaralanmaları, kopmaları ve diğer benzeri anomali durumları, başta ameliyat olmak üzere çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilmekte. Tetkik ve teşhis aşamalarından sonra elde edilen yaralanma bulguları neticesinde planlanan tedavi süreci kapsamında hangi aşamaların izleneceği ve tedavinin nasıl seyredeceği belirlenmekte ve bu yönde tedavi tamamlanmaktadır. Genel itibarı ile ön çapraz bağların herhangi bir zorluk yaşanmadan tedavi edildiği bilgisini de vermek mümkün.

Ön Çapraz Bağ Yaralanması Belirtileri

Ön çapraz bağlar yırtıldığı, yaralandığı veya koptuğu anda kısa bir süre içerisinde belirti verir. Yani ön çapraz bağların herhangi bir yaralanmaya maruz kaldığını anlamak basit olduğundan erken teşhis ve erken müdahale mümkündür. Özellikle de yaralanma türü, kopma veya yırtılma gibi durumlarda değişiklik gösteren belirtiler, tedavi sürecine de yön veriyor.

Diğer Bölümler

Ortopedi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top