Penis Protezi

Penis Protezi

Normal ereksiyon sağlayamayan ve diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu hastalarda penis içerisine yerleştirilen silikondan yapılmış doğala yakın sert penis sağlayan materyallerdir.

İki parçalı şişirilebilir protez. Takması kolaydır. Hasta memnuniyeti ve sertleşme kalitesi 3 parçalı olanlar kadar iyi olmayabilir.
 
Bu protezler tek parçalıdır. Bükülebilirdir. Takması kolay ve daha ucuzdur. Ellerini iyi kullanamayan ileri yaşlı hastalar için daha uygundur.
 
Üç parçalı penis protez. Silindir pompa ve rezervuardan oluşur. Görülmeyen tek bir kesi ile yapılabilir. Hasta ve partner memnuniyeti iyidir. Daha pahalıdır.

Kaç çeşit penis protezi vardır?

Üç çeşit penis protezi vardır. Tamamı silikon içeren maddelerden imal edilmiştir. Tek parçalı bükülebilir, iki ve üç parçalı şişirilebilir tipleri vardır.

Piyasada Kaç çeşit penis protezi vardır ?

Halen Türkiye piyasasında kullandığımız iki farklı firmanın protezleri mevcuttur. Bunlar uluslararası kabul görmüş firmalardır. güvenlidir, antibiyotik kaplıdır, enfeksiyon görülme oranı yüzde 3 den düşüktür.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protezleri

Bu protezler doğala çok yakın protezlerdir. Hasta ve Partner memnuniyeti yüksektir. Hastalar penislerini istedikleri zaman ereksiyon haline getirirler. Dışarıdan gözüken herhangi bir parça yoktur. Biraz daha pahalıdır.

Tek Parçalı Bükülebilir Penis Protezleri

Bu protezler penisin içine yerleştirilir. Dışarıdan herhangi bir şey gözükmez. Penis karına doğru yatırılarak saklanabilir. Bu protezler hem ucuzdur, hem kolay takılır. Özellikle yaşlı ve ellerini tam olarak kullanamayan hastalar için uygundur.

Penis Protezi Kimlere Takılmaz ?

Ereksiyon problemi olmayan, akli dengesi yerinde olmayan, düzenli ilişki kurabileceği partneri olmayan, kişilere penis protezi takılmaz.

Penis Protezi Kimlere Takılmalıdır ?

Normal yollardan sertleşme sağlayamayan, ilaç tedavilerinden yarar görmemiş olan ve penis protezi takılması konusunda istekli olan her yaş grubu hasta bu ameliyatın adaydır.

Hangi tip protez bana uygundur ?

Eğer genç iseniz yada genç hissediyorsanız, doğala yakın olsun istiyorsanız, istediğim zaman sertleştirilip diğer zamanlarda inik olsun istiyorsanız kesinlikle şişirilebilir protez size uygundur. Eğer daha ekonomik olsun, zaten şurada şu kadar ömrüm var, penisim ilişkiye hazır halde olsun, ellerim titriyor şişirilebilir pompayı kullanamam diyorsanız kesinlikle tek parçalı bükülebilir protez size uygundur. Yine de eşiniz ve doktorunuzla birlikte karar vermek gerek.

Protez ameliyatı sonrası vazgeçebilir miyim ?

Protezler penis içerisine yerleştirilir. Dışarıdan görülmez. Diğer tedavi yöntemlerinden memnun iseniz protez düşünmeyin. Değilseniz ve asla ereksiyon sağlayamıyorsanız yada yetersiz ereksiyonla birlikte siz ve eşiniz mutsuzsa protez düşünün. Vazgeçtim beğenmedim derseniz başka da bir tedavi şekli yoktur. Çıkarılması basittir.

Penis Protezinde Risk Faktörleri Nelerdir ?

Penis protezlerinin % 3-5 enfeksiyon riski vardır. Çoğu protez günümüzde antibiyotik kaplıdır. Gelişen enfeksiyon tedavi edilebilir ama nadiren protezin çıkarılması gerekir.

Penis Protezinin Komplikasyonları Nelerdir ?

Enfeksiyon, protezin dışarı veya idrar kanalına çıkması, çıkarılma olasılığı sayılabilir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır ?

Hasta bu tedaviye varsa eşi birlikte karar vermelidir. Tedavinin oldukça etkin, hasta ve eş memnuniyet oranının %90 olduğunu bilmeli ve varsa diyabet, kanam bozukluğu gibi hastalıklarının önceden tedavi edilmesi gerekir.

Penis Protezinde Tetkik Yöntemleri Nelerdir ?

Penis protezine karar verilmeden önce penil dopler ultrasonografi, papaverin testi genel kan biyokimyası yapılarak hastalığın kalıcı olduğunun bilinmesi gerekir. Psikiyatri muayenesi gerekli olgularda yapılmalıdır.

Penis protezinde ameliyat nasıl oluyor zor mu ?

Bence en büyük sorun hastanın bu tedaviye karar verme aşamasında yaşamaktadır. Birçok hastanın aklından geçmekte ama daha azı tedavi için doktora gelmektedir. Bunun nedenleri yaşım başım geçmiş, torunlar var evde, el ne der, ya ameliyat olduğum bilinirse gibi kaygılar yaşamaktadır. Bazı hastalarım bunu fıtık ameliyatı olmaya gidiyorum diyerek nazik ve kolay bir şekilde hallederler. Ameliyatlar 1-2 saat sürüyor ve hastalar ertesi gün taburcu ediliyorlar. Tüm ameliyatlarda dışarıdan görülen bir parça yok. Ameliyat yarası gizli yerde oluyor ve kolay fark edilmiyor. Tek parçalı olanlarda 45 dakikada ameliyat bitiyor. Hasta penisini bükerek pantolon altında saklayabiliyor. Diğer şişirilebilir penis protezi tiplerinde de tek kesi kullanıyoruz. Bu protez tiplerinde hastalar sadece ilişki öncesi torbaların kenarına saklanmış pompayı 8-10 defa şişirerek penisi sertleştirip ilişkiye hazır hale getirebiliyorlar. Bu hastaların ve eşlerinin sonuçtan memnun olduklarını sıklıkla görüyoruz. Hatta partnerinden gizli ameliyat olup bu durumunu saklayan hastalarımız dahi vardır. Bu da yöntemin doğala yakın bir yöntem olduğunun kanıtıdır.

Yaşam Stili Önerileri

Ameliyat sonrası 4-6 hafta hastalar normal cinsel aktivitelerine başlayabilirler. Ameliyat sonrası 1-3 kez pansuman gerekebilir.

Diğer Bölümler

Üroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top