Rahim Kanseri Ameliyatı

Rahim Kanseri Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü : Genel Anestezi
Ameliyat Süresi : 1 – 2 Saat
Hastanede Kalma Süresi : 2 – 3 Gün
İşe Dönme Süresi : 4 – 6 Hafta

Rahim Kanseri Ameliyatı Rahim kanseri teşhisinin ardından kanserin kaçıncı evrede olduğuna bakılır. İlk üç evrede ameliyat uygulanırken, son evrede genellikle ameliyat tercih edilmez. Rahim kanseri ameliyatı, birkaç ameliyatın birleşmesi ile oluşur. Bu ameliyat sırasında bilateral salpingooferektomi ve total histerektomi ameliyatı aynı anda yapılır.
Bilateral salpingooferektomi ameliyatında yumurtalıklar ve fallop tüpleri alınır, bazen ek olarak alt karın bölgesinde yer alan lenf bezleri de alınır. Lenf bezlerinin alınması işlemi hala tartışılan bir konudur. Eğer lenf bezlerinde kanser yayılması tespit edilmişse lenf bezlerinin alınması yaşam süresini uzatır ancak yapılan ameliyatın sonucunda görülen yan etkilerde artış yaşanır. Bu yüzden uzmanlar, lenf bezlerinin çok gerekli durumlar haricinde alınmasını önermezler.
Kanser hücreleri ilk aşamalarda BT ya da PET gibi tetkiklerde görülemezler. İlerleyen evrelerdeki kanserler tespit edildiklerinde çevre dokulara yayılmış olma ihtimalleri vardır ancak hücreler henüz çok küçük oldukları için görülemeyebilirler. Bu duruma mikrometastaz denir. Ameliyat planlaması yapılırken mikrometastaz olasılığının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ameliyat öncesinde varlığı tespit edilemeyen bu hücreler, ameliyat sonrası dönemde kanserin tekrar etmesine sebep olurlar. Kişilerin sahip olduğu kanser evresine göre tahmin yürütülebilir. Eğer kanserin lenf bezlerine yayılmış olma ihtimali söz konusuysa ameliyat sırasında lenf bezleri de alınmalıdır. Alınan bu parçalar özel solüsyonlu kaplarda muhafaza edilir ve detaylı bir şekilde incelenmesi için patoloji laboratuvarına gönderilir. Daha sonrasında önlem amacı ile kemoterapi ve radyoterapiye başlanır.

Diğer Bölümler

Üroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top