Kolesistektomi

Safra taşları ve güvenli kolesistektomi ameliyatı

Yetişkin yaş grubundaki insanların ortalama% 10’unda safra taşı vardır. Safra taşları, kolesterol taşları ve pigment taşları iki gruba ayrılır. Gösterdiği belirtiler nedeniyle bazı önemli hastalıklarla karıştırılabilir.

Safra kesesi taşlarının belirtileri nelerdir?

Safra taşları kişide herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Hastaların hissettiği safra taşları, tekrarlayan karın ağrısı atakları şeklinde görülür. Ağrı, karnın sağ üst kısmında veya göbek deliğinde (epigastri) yoğunlaşan ve sıklıkla sağ kürek kemiğine (kürek kemiği) yayılan bir tarzdadır. Genellikle yağlı öğünlerden sonra başlayan şikayetler giderek artar ve birkaç saat durmadan devam eder (biliyer kolik). Şişkinlik, bulantı ağrıya eşlik edebilir. Ayrıca sonraki aşamalarda kusma, titreme ve ateş gibi ciddi belirtiler de görülebilmektedir. Taşın safra kanallarını tıkadığı durumlarda, sarılık, pankreatit, safra kesesi iltihabı, acil müdahale gerektiren klinik durumlar oluşturabilir.

Kapalı safra kesesi cerrahisi (laparoskopik kolesistektomi) nedir? Sadece taşlar mı alınır?

Laparoskopik operasyonlar genellikle ince uzun el aletleri ile yapılmaktadır. Önce karın içi karbondioksit (CO2) gazı ile şişirilerek yeterli boşluk oluşturulur. Laparoskopik aletler ve kameralar, kullanılan aletlerin çapına göre 0,5 – 1 cm’lik delikler içerisine yerleştirilir. Ameliyat genellikle 4 delikten yapılır. Karın bir kamera yardımı ile aydınlatılır. Monitöre bakılarak bu uzun aletlerle tüm safra kesesi karından çıkarılır. Sadece taşlar değil, safra kesesi de zaten hasta, sadece taşları aldığımızda bir süre sonra yeniden şekillenecek. Postoperatif dönemde hasta 6-8 saat sonra sıvı gıdalara başlar, mobilizasyon gerçekleştirilir. Hasta, standart ameliyat sonrası 24-36. saatte boşaltılır.

Güvenli kolesistektomi nedir?

Laparoskopik kolesistektomide, safra yolu yaralanmalarını en aza indirmek için “Güvenli kolesistektomi (Kritik güvenlik görüşü)” adı verilen bir yöntem tanımlanmıştır. Bu yöntemde hayati öneme sahip safra kesesi kanalı ve arter (damar) ayrı ayrı ortaya çıkarılır. Daha önce damar ve kanal kesilerek% 100 anatomik doğruluk sağlanır. Bu sayede komplikasyon gelişme riski en düşük seviyeye indirilir. Bundan sonra safra kesesi karaciğer yatağından ayrılarak karından çıkarılır ve operasyon sonlandırılır.

Diğer Bölümler

Gastroenteroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top