Diyabet

Şeker Hastalığı Ameliyatı

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığının iki tipi vardır: Tip 1 ve Tip 2. Tip 1 diyabet çocuklukta başlayan ve insüline bağımlı diyabettir. Tip 2 diyabet ise erişkinlikte başlayan, insüline bağımlı olmayan ve şeker hastalarının %90’ını oluşturan tiptir. Bu hastalığın tedavisinde egzersiz, ilaç tedavisi ve kilo verme ve diyet önerilmektedir. Çoğu hastada şeker hastalığı ilerlemekte ve daha çok ilaca ihtiyaç duyulmakta ve bazen insüline geçilmektedir. Bu yüzden şeker hastalığı ilerleyici ve kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Şeker Ameliyatı

Şeker ameliyatları halk arasında bilinen ismiyle şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Aslında bu ameliyatların hepsi metabolik ameliyatlar olarak bilinmektedir. Metabolik ameliyatlar aynı zamanda obezite ameliyatlarıdır. Ama amaç değişiktir. Obezite amacıyla yapılırsa obezite ameliyatı, fakat metabolik hastalıklar için yapılırsa metabolik ameliyatlar olarak anılmaktadır.
Şeker ameliyatı dendiğinde obezite ameliyatlarından farklı ameliyatlar düşünülmemelidir. Kullanılan ameliyatlar tamamen aynıdır. Hastanın şekeri için ameliyat olduğunda obezite ameliyatı yerine metabolik ameliyat denmektedir.
Dünya Obezite Dernekleri şeker hastası olup kilosu düşük hastalara (vücut kitle indeksi 30’un altı) metabolik ameliyat önermemektedir. Yanı kilosu fazla olmayıp şeker hastalığı olan hastalarda bu ameliyatlar önerilmemektedir. Çünkü bununla ilgili yeterli çalışma yoktur ve uzun dönem sonuçları bilinmemektedir.

  • Gastrik bypass
  • Mide bandı
  • Sleeve gastrektomi (tüp mide)
  • Duodenal switch

Şeker ameliyatı veya metabolik ameliyat olarak dünyada standart olarak kabul edilmiş 4 ameliyat kullanılmaktadır. Bu ameliyatlar dünyada uzun süredir uygulanan ve uzun dönem sonuçları belli olan ve başarısı kanıtlanmış ameliyatlardır.

  • Gastrik bypass: En eski ameliyatlardandır. Eskiden sık kullanılmaktaydı, fakat kullanımı giderek azalmaktadır. Teknik kısmını gastrik bypass sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Şeker hastalığında etkilidir ve şeker hastalığı için en çok kullanılan ameliyatlardandır. Hem kilo verme hem de ghrelin hormonunda düşme ve GLP-1 hormonunda artmaya bağlı şekerde düzelme sağlar.
  • Mide bandı: Mide bandına mide üst kısmına darlığı ayarlanabilen silikon bir band konulmaktadır. Günümüzde kullanımı çok azalmıştır. Amaç yemeyi kısıtlamaktır. Diğer ameliyatların yaptığı hormonal değişimi yapmaz. Hasta zamanla kilo kaybına bağlı şeker hastalığında düzelme sağlar.
  • Sleeve gastrektomi (tüp mide-mide küçültme): Dünyada en çok yapılan obezite ve metabolik ameliyattır. Teknik kısmını tüp mide sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Şekeri tedavi etmede bazı yayınlara göre gastrik bypass kadar etkilidir. Gastrik bypass daki gibi ghrelin hormonu GLP-1 hormon değişimleri olmaktadır.
  • Duodenal Switch: Dünyada kullanımı %1’in altındadır. Çok kuvvetli bir ameliyattır. Ama yan etkileri fazla olduğu için çok gerekli olmadıkça kullanılmaz. Ciddi emilim bozukluğu yapar.

Diğer Bölümler

Obezite ve Bariatrik Cerrahi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top