Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi)

Laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu obezite tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Midenin küçük kurvatur boyunca uzanan tübüler boru şeklini almasıdır. Mide hacmi ortalama olarak 150-200 cc kadardır.

Kilo verme mekanizması bu ameliyatta kısıtlayıcı ve hormonal etki olarak iki şekildedir. Midenin boyuna olarak daraltılması sonucu daha az gıda ile tokluk hissi hissetmesi kısıtlayıcı etkidir. Hormonal etki olarak midenin üst kısmı olan fundusdaki hücrelerden üretilen ghrelin hormonunun salınımının azalması ile iştah kaybının olmasıdır.

Operasyon sonrasında hastalar yaklaşık olarak 12 aylık sürede fazla kilolarının %65-70 kadarını kaybetmektedirler. Hasta spor yada diğer destekleyici faktörlerle bu kilo kayıp oranını %100 e kadar çıkarabilmektedir.

Tüp mide (sleeve gastrektomi) operasyonunun en büyük avantajlarından biride emilimi etkileyen bir işlem yapılmadığı için vitamin ve mineral alımında sorun olmamasıdır. Hastalar sadece belli dönemlerde (ilk sıvı beslenme döneminde) demir gibi geçici destekler almaktadır.

Tüm obezite cerrahilerinde olduğu gibi bu prosedürde de beslenme kademeli olarak değişiklik göstermekte ve adaptasyon süresince beslenme danışmanı ile korale gidilmelidir.

Ameliyat Özeti

  • Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır.
  • Tüp mide ameliyatı kapalı yani laparoskopik yöntemlerle yapılır. Cerraha ve hastaya göre tek delikten veya 4-5 delikten ve hatta robot ile de yapılabilir. Delikler çok küçük olduğu için estetik anlamda ileride sorun yaratmamaktadır.
  • Ameliyat sırasında hata yapıp mideyi çok küçültmemek için yemek borusunun çapı kadar mide girişine bir kalibrasyon tüpü yerleştirilir. Bu kalibrasyon tüpü sayesinde mide yemek borusunun devamıymış gibi küçültülürken aşırı darlık ve tıkanma oluşması engellenmiş olur.
  • Damarlanma ve kanamayla ilgili önlemler alındıktan sonra mide özel kesici ve kapatıcı aletlerle (zımbalama) boydan boya kesilir.
  • İşlem bittikten sonra ameliyatın başında konulan kalibrasyon tüpü çıkartılır.
  • Ameliyat sırasında bir veya birden fazla farklı teknikle kaçak olup olmadığı test edilir. Benzer testler ameliyat sonrasında da yapılabilmektedir.

Diğer Bölümler

Obezite ve Bariatrik Cerrahi

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top