Vazektomi Ameliyatı

Vazektomi Ameliyatı

Ameliyat Özeti

Anestezi Türü Lokal Anestezi
Ameliyat Süresi 10 – 15 Dakika
Hastanede Kalma Süresi 1 – 2 Saat
İşe Dönme Süresi 1 Gün

Vazektomi Ameliyatı Hakkında

Bu ameliyat oldukça küçük bir işlemdir. Yaklaşık 10 ile 15 dakika süren işlemde erkeğin hayalarını örten deri uyuşturulur ve buradan ufak bir delik açılarak tohum kanallarına ulaşılır. Ulaşılan tohum kanalları bağlanır ve kesilir. Hastalar ameliyattan sonra hemen evine dönebilir. Ameliyat sonrasında hiçbir yara izi kalmaz. Ancak tohum kanallarında önceden kalan tohumların hamile bırakmaması amacıyla ameliyattan sonraki ilk 20 boşlamada ek bir yöntem ile korunulması ve sonrasında mutlaka tohum sayımı yaptırılması gerekir. Vazektomi ameliyatı geri dönüşü olmayan bir ameliyattır. Bu nedenle kişilerin çok iyi karar vermesi ve ameliyatı yaptırmadan önce mutlaka bir danışmandan fikir alması gerekir.

Vazektomi Nedir?

Vazektomi, erkeklerin tohum kanallarının bağlanması ile sağlanan bir doğum kontrol yöntemidir. Cinsel istekte, sertleşmede ya da haz duymadan herhangi bir soruna yol açmayan bu korunma yöntemi, erkeğin bir daha gebe bırakmasını önler. Geri dönüşü olmayan olsa bile oldukça pahalı ve uğraştırıcı olan bir yöntemdir. Bu nedenle bu yöntem uygulanmadan önce çok iyi karar verilmesi gerekir.

Neden Yapılır?

Vazektomi, hamile kalmak istemeyen kadınların eşleri için ya da bir daha çocuk istemeyen ailelerin erkeklerinde uygulanır. Doğum kontrol yöntemi olduğu için en önemli nedeni ailenin bir daha çocuk istemiyor olmasıdır. Erkekte herhangi bir bozukluğa yol açmayan bu yöntemin uygulanması için mutlaka her iki eşin de rızası gerekir.

Diğer Bölümler

Üroloji

Blog

İleri Mitral Kapak Yetmezliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Mitral kapak kalbin sol karıncık ile kulakçık arasında konumlanır ve…

Mustafa Güden’in Gözünden Kalp Cerrahisi

Mustafa Güden’in tecrübeleri neticesinde oluşan fikri; Hasta ameliyat olmaya karar verdiği andan itibaren…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Şekil olarak akupunktura çok benzeyen ama uygulamalarda farklılıklar gösteren…

Kolanjiyosarkom

Kolanjiyosarkom, karaciğer içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır…

Beni Haberdar Ediniz
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top